طراحی لوگو LOGO DESIGN

طراحی لوگو - logo design

خدمات طراحی لوگو LOGO DESIGN شامل سرفصل های زیر می باشد :

۱- اصول طراحی لوگو

۲- مراحل طراحی لوگو

۳- طراحی لوگو ارزان و رایگان

۴- ساخت لوگوی آنلاین

۵- طراحی آنلاین لوگو

 

اصول طراحی لوگو

سادگی

هر روز مصرف کنندگان با تعداد زیادی مارک و کالای متفاوت روبه رو هستند. چه چیز باعث تمایز و برجسته شدن یک محصول می گردد؟ لوگوهای پیچیده باعث سردرگمی مصرف کنندگان می گردد. یک طرح لوگوی ایده آل باید شامل خصوصیاتی باشد که برای محصول شما حیاتی است. یکی از اصول طراحی لوگو سادگی در طرح است. هر چه لوگو  ساده تر باشد به روزتر خواهد بود. نایک بهترین لوگویی است که نشان می دهد سادگی می تواند تاثیری فراتر از تصور شما عمل کند. یک تیک ساده، الهامات بسیاری را درباره کسب و کارشان به مخاطب القا می نماید.

فراموش نشدنی

از اصول طراحی لوگو به خاطر ماندن طرح است. برای تاثیرگذاری یک لوگوی مناسب تنها چند ثانیه زمان نیاز است. لوگوی تاثیرگذار بایستی اثری عمیق و ماندگار داشته باشد. توییتر یکی از مناسب ترین لوگوهای فراموش نشدنی است. هنگامی که مخاطب پرنده کوچک آبی را می بیند، متوجه خواهد شد که به یک عمل مرتبط است. تناسبی که میان جیک جیک کردن پرنده و عمل توییت کردن برقرار می کنید، بسیار به یاد ماندنی خواهد بود.

ماندگاری

لوگو ی ایده آل بایستی مانند یک کت و شلوار مشکی، کلاسیک و ماندگار باشد. پس از مدتی از جذابیت مدها کاسته خواهد شد. از اصول طراحی لوگو ماندگاری آن است. لوگوی شما بایستی برای مدت طولانی ماندگار باشد. به جای آخرین مد، بر روی لوگوی کلاسیک و ماندگار تمرکز کنید. لوگوی کوکاکولا یکی از لوگوهای کلاسیک و ماندگار است. با اینکه این لوگو بیش از یک قرن پیش طراحی شده، به علت رعایت اصول طراحی لوگو هنوز جذاب و بی انتهاست.

تنوع

یکی از مهم ترین اصول طراحی لوگو که بایستی در لوگوی ایده آل وجود داشته باشد، تنوع است. یک لوگو ممکن است در سایزهای متفاوت و بر روی سطوح مختلف از قبیل بیلبورد، پوستر، سربرگ، کارت های تجاری و یا حتی محصولات چاپ گردد. لوگوی مورد استفاده بایستی در هر مکان و هر اندازه ای تاثیرگذار و جذاب باشد. این نکته برای رنگ نیز صادق می باشد. اگر لوگوی مورد استفاده به شدت به رنگ وابسته باشد، وقتی سیاه و سفید چاپ گردد، جذابیت خود را از دست می دهد. تنوع، لوگوی شما را به قدر کافی تاثیرگذار می کند تا به هر منظوری قابل استفاده و گیرا گردد.

خاص بودن

داشتن لوگویی مشابه برند معروف و شناخته شده ممکن است وسوسه برانگیز باشد، ولی این کار برای مخاطب تنبلی، عدم خلاقیت و بی استعدادی طراح تلقی می شود. خاص بودن یکی از اصول طراحی لوگو می باشد. لوگوهای معروف در زمینه کاری مشابه را بررسی کنید. نقاط ضعف و قوت آن را شناسایی نمایید و از آن برای ایجاد یک لوگوی خاص و تاثیرگذار بهره مند گردید.

منتاسب بودن

یکی دیگر از اصول طراحی لوگو، تناسب در طراحی است. طرح لوگو باید متناسب با شرکت و یا محصول مورد نظر در نظر گرفته شود. مثلا برای یک شبکه تلویزیونی نباید یک لوگوی کودکانه طراحی نمود. حتی اگر سرویس یا محصول در لوگو نشان داده نمی شود، بایستی لوگو متناسب با شرکت طراحی گردد. برای متناسب بودن لوگو الزاما نباید علائم خاصی را در طرح گنجاند؛ برای مثال برای در طرح لوگوی یک شرکت خدمات رایانه ای نبایستی رایانه نشان داده شود و یا در لوگوی یک شرکت مواد غذایی حتما یک طرح تغذیه استفاده گردد. طرح لوگو بایستی خلاقانه و متناسب با محصول و خدمات باشد.

مراحل طراحی لوگو:

یک لوگو نمادی بیش از یک کلمه یا تصویر می باشد. یک لوگوی مناسب تصویری از شرکت شما، اینکه شما چه کسی هستید، چه خدماتی ارائه می دهید، به دنبال چه چیزی هستید را بیان می کند. روند زیر شما را با مراحل طراحی لوگو که برند شما را تاثیرگذار و موفقیت آمیز در بازار نشان می دهد آشنا می کند.

۱- اولین مرحله از مراحل طراحی لوگو، تعیین عملکرد اولیه لوگو می باشد. یک لوگو مشخص کننده نام تجاری با استفاده از شکل، فونت، رنگ و تصویر است. بایستی هدفی که از طراحی یک لوگو دارید واضح باشد، آیا شرکت شما تازه تاسیس است یا در رقابت با تعداد بسیاری از شرکت ها می باشد؟ داشتن یک لوگوی ایده آل به مخاطبان شما کمک می کند که برند تجاری شما را به راحتی تشخیص دهند.

۲- یکی دیگر از مراحل طراحی لوگو مطالعه در مورد بازار هدف می باشد. برای طراحی لوگو بایستی مشتری شما و کسانی که از خدمات شما استفاده می کنند تعیین و بررسی گردد. یک لوگو برای یک فروشگاه گل فروشی می تواند دارای فونت غیر عرف و فانتزی باشد، در حالی که برای یک تعمیرگاه خودرو مناسب نباشد.

۳- از مراحل طراحی لوگو تعیین شکل کلی آن می باشد. برای مثال تعیین گردد که آیا نام شرکت در لوگو وجود دارد یا خیر! طراحی لوگو با بخشی از نام شرکت همیشه ایده آل نخواهد بود. برای مثال اگر نام شرکت شما خیلی طولانی است یا اینکه در سطح بازار به خوبی شناخته نشده است استفاده از نام شرکت در لوگو ایده مناسبی نخواهد بود.

۴- استفاده از رنگ غالب محصول یا شرکت در لوگو می تواند به تاثیرگذاری محصول یا شرکت کمک نماید. انعکاس رنگ در لوگو یکی از مهم ترین مراحل طراحی لوگو می باشد. شما قصد دارید که مخاطبان خدمات شما بین لوگو و برند شما ارتباط ذهنی برقرار کنند؛ اگر شرکت شما خود را با رنگ خاصی شناسانده باشد، عموم مردم ارتباط ناخودآگاه خود را با آن شرکت برقرار کرده اند.

۵- الهام از لوگوهای موفق یکی از مراحل طراحی لوگو می باشد. به لوگوهای شرکت های شبیه شرکت خود نگاهی بیاندازید، اما به فکر کپی لوگو نباشید، چون مخاطب شما متوجه تنبلی و عدم خلاقیت شما در مراحل طراحی لوگو خواهد شد. از آنها ایده بگیرید و نقاط ضعف و قوت آن ها را بررسی کنید و از آن ها در لوگوی خود بهره برید.

به طور کلی طراحی لوگو یک تمرین خویشتن داری است. در طراحی لوگو از رنگ های زیاد و تصاویر لایه لایه استفاده نکنید. اگر طرح لوگوی شما بیش از حد دارای عناصر تصویری باشد، مشتری شما دچار سردرگمی خواهد شد. بنابراین در مراحل طراحی لوگو سادگی و خلاقیت را درنظر بگیرید تا اثر باورنکردنی آن را بر روی مخاطبان خود ببینید.

طراحی لوگوی ارزان و رایگان :

تعدادی از شرکت ها برای طراحی لوگوی خود از سرویس های طراحی لوگوی ارزان و رایگان نظیر وب سایت ها و یا لوگوهای آماده استفاده می کنند. عامل تعیین کننده موفقیت یک لوگو تنها هزینه طراحی آن نمی باشد، بلکه تعدادی از عوامل در کنار هم باعث محبوبیت و موفقیت طراحی می گردد. هزینه، نقش کم رنگی در این مجموعه ایفا می کند. تجربه نشان داده است بسیاری از برندها حتی با طراحی لوگوی ارزان و رایگان و یا پرداخت هزینه های اندکی، به موفقیت های قابل توجهی دست یافته اند؛ البته در این میان برندهایی نیز وجود دارند که برای رسیدن به موفقیت، هزینه های بسیاری صرف طراحی لوگوی شرکت خود نموده اند. شایان ذکر است که این مثال های جذاب از طراحی لوگوی ارزان و رایگان به این معنا نمی باشد که هر طراحی، توانایی خلق لوگویی جهانی را دارد.

در ادامه به ذکر چند نمونه از طراحی های لوگوی ارزان و رایگان می پردازیم:

۱- در سال ۱۹۹۸ یکی از موسسان گوگل به نام سرگئی برین در برنامه Gimp لوگوی اصلی گوگل را طراحی نمود و تا به امروز طرح اولیه آن هنوز دست نخورده باقی مانده است.

۲- در سال ۱۸۸۵ حسابدار مخترع کوکاکولا به نام رابینسون، لوگوی کوکاکولا را طراحی نمود.

۳- در سال ۱۹۷۵ لوگوی نایک توسط کارولین دایسون با هزینه ۳۵ دلار طراحی گردید.

لوگوی تویتر تنها با هزینه ۱۵ دلار (توسط سیمون اکسلی در سال ۲۰۰۹) به عنوان یکی از نمونه طراحی های لوگوی ارزان و رایگان لقب دارد.

امروزه طراحی لوگو به صورت یک تخصص شناخته می شود و فردی که فقط به عنوان کاربر نرم افزارهای طراحی شناخته می شود طراح لوگو نمی باشد. طراح لوگو بایستی مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک را بداند و با فرم، خط، رنگ ها و ویژگی های آنها آشنا باشد. طراح لوگو بایستی فردی خلاق و ایده پرداز باشد تا بتواند با استفاده از تجربیات خود به ایده های ناب دست یابد. بنابراین طراحی لوگوی ارزان و رایگان الزاما دارای تاثیر عمیق بر روی مخاطب نخواهد داشت.

ساخت لوگوی آنلاین:

ساخت لوگوی آنلاین یکی از سرویس هایی است که وب سایت های متفاوتی ارائه می نمایند. شما با مراجعه به آن ها می توانید با انتخاب نام برند یا شرکت خود، اقدام به ساخت لوگوی آنلاین نمایید. به عبارت دیگر، شما نیازی به طراحی لوگو ندارید، خود وب سایت از بین نمونه لوگوهای آماده خود، لوگوی مناسب شما را نشان می دهد. اما بایستی بدانید ممکن است که نتیجه ساخت لوگوی آنلاین خیلی مورد پسند واقع نباشد؛ زیرا شاید شما به یک لوگو با طراحی تایپوگرافی یا سفارش طراحی لوگو حرفه ای نیاز داشته باشید. بنابراین این نوع از طراحی ها محدودیت های زیادی دارند و برای افرادی مناسب هستند که دارای کسب و کار محدودی می باشند و تصمیمی برای پرداخت هزینه جهت ساخت لوگو ندارد.

برای ساخت لوگوی آنلاین در این وب سایت ها روند ساخت لوگو به این صورت است که در ابتدا بایستی نام لوگو خود را وارد نمایید. معمولا حروف فارسی در انتخاب نوع فونت محدود است؛ در عوض کاراکترهای انگلیسی با فونت های متفاوت موجود می باشند. سپس بایستی نوع فعالیت شرکت یا خدمت مورد نظر را مشخص نمایید تا جستجو را آغاز گردد.

این گونه وب سایت ها مدعی هستند که ساخت لوگوی آنلاین در سریع ترین زمان ممکن لوگوی شما را جهت استفاده و بدون نیاز به پرداخت هزینه ای و کاملا رایگان مهیا خواهد نمود.

در ساخت لوگوی آنلاین شما با بیش از ۵۰۰۰ لوگوی آماده روبه رو هستید و می توانید از بین آن ها لوگوی مورد نظر را خود را انتخاب نمایید. همچنین در تعدادی از وب سایت ها شما قادر خواهید بود که لوگوی مورد انتخاب خود را ویرایش نمایید. در آن ها گزینه هایی (از قبیل بزرگنمایی، کوچک نمایی، چرخش، جابجایی، نوع و رنگ فونت، نورپردازی، میزان شفافیت و …)در بخش ابزار طراحی تعبیه کرده اند که به وسیله آن ها می توانید لوگوی خود را کاملا شخصی سازی کنید.

به طور کلی ساختار روان، محیط ساده و کاربرپسند، ایجاد تعدادی از انواع مختلف لوگو در زمان کوتاه و از همه مهم تر رایگان بودن طراحی، از مزایای قابل توجه ساخت لوگوی آنلاین می باشد

طراحی آنلاین لوگو:

اگر به تازگی شرکت کوچکی با سرمایه محدود راه انداخته اید، طبیعتا توانایی استخدام طراح حرفه ای برای ساخت لوگوی مناسب را نخواهید داشت.

بسیاری از طراحان حرفه ای برای طراحی لوگو در آغاز با استفاده از یک کاغذ و قلم ایده های خود را بر روی کاغذ رسم می کنند. سپس ایده نهایی خود را به وسیله نرم افزارهای طراحی به طرح رایانه ای تبدیل می کنند. اما در طراحی آنلاین لوگو شما به کاغذ و قلم نیازی نخواهید داشت.

وب سایت های طراحی آنلاین لوگو دارای محیطی کاربر پسند می باشند که طراحی لوگو را برای هر کاربری با هر سطح معلومات فراهم نموده اند. در طراحی آنلاین لوگو ابتدا بایستی نوع خدمات شرکت و سرویس های قابل ارائه آن را تعیین نمایید. سپس بایستی یک نماد برای لوگوی خود انتخاب کنید. در وب سایت های طراحی آنلاین لوگو این امکان را برای کاربران مهیاست که در صورت نیاز، لوگوی انتخاب شده را با استفاده از ابزارهای ویرایش، نسبت به سلیقه و خلاقیت خود تغییر دهند. در انتها شما می توانید لوگوی خود را با دانلود کردن به دست آورید.

وب سایت های طراحی آنلاین لوگو دارای مزایای زیر می باشند:

۱- بهره مندی از فضای ساده و کاربرپسند

۲- امکان طراحی لوگو بدون داشتن حرفه طراحی لوگو

۳- طراحی لوگو به صورت کاملا رایگان

۴- امکان دانلود لوگو با فرمت های متفاوت از قبیل JPG ، PNG ، EPS .

در طراحی آنلاین لوگو شما صاحب امتیاز لوگو و طراحی نخواهید بود و طرحی که در اختیار شما قرار داده می شود، ممکن است قبل و بعد از شما در دسترس سایرین نیز قرار گیرد. ولی در طراحی اختصاصی، شما صاحب لوگو می باشید و لوگو کاملا اختصاصی و در انحصار شما می باشد؛ همین نکته نقطه در طراحی آنلاین لوگو می باشد.

در طراحی آنلاین لوگو ، لوگوی مورد علاقه شما در کمتر از چند دقیقه ساخته می شود. به وسیله خلاقیت شما، بارها و بارها لوگوی مورد نظرتان که هدف اصلی کسب و کار و ذهن شما می باشد را می توان با استفاده از این روش طراحی در اختیار شما قرار گیرد.

جهت طراحی آنلاین لوگو به این صفحه مراجعه نمایید.